Процедура реструктуризації боргів фізичної особи

Адвокат, старший юрист Юридичної компанії «NOBILI» Меше Олексій

Процедура реструктуризації боргів фізичної особи

Процедура реструктуризації боргів фізичної особи це одна із судових процедур, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов’язань згідно з планом реструктуризації боргів.

План реструктуризації боргів боржника розробляється з метою відновлення платоспроможності, у якому може бути зазначено:

  1.  обставини, які спричинили неплатоспроможність;
  2.  інформація про визнані судом вимоги кредиторів із зазначенням їх розміру та черговості задоволення;
  3.  інформація про майновий стан боржника та всі доходи боржника;
  4.  розмір суми, яка щомісяця буде виділятися для погашення вимог кредиторів;
  5.  вимоги кредиторів до боржника, які будуть прощені;
  6.  розмір суми, яка щомісяця залишатиметься боржнику на задоволення побутових потреб (не менше одного прожиткового мінімуму);
  7.  реалізацію частини майна боржника та зміну способу (порядку) виконання зобов’язань;
  8.  відстрочення чи розстрочення або прощення (списання) боргів;
  9.  виконання зобов’язань боржника третіми особами.

Разом із цим варто мати на увазі, що не всі борги підлягають реструктуризації. Зокрема, не підлягають реструктуризації борги щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших обов’язкових платежів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Важливим є те, що податковий борг, що виник протягом трьох років до дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі, визнається безнадійним та списується у процедурі реструктуризації боргів.

План реструктуризації має бути схвалений зборами кредиторів та поданий Керуючим реструктуризацією до суду для його подальшого затвердження. Суд зобов’язаний затвердити план реструктуризації боргів, якщо такий план схвалений кредиторами та боржником, але при умові погашення боргів які не підлягають реструктуризації. З дня затвердження плану реструктуризації боргів боржник починає погашення вимог кредиторів згідно з умовами такого плану.

 

Затверджений план може бути підставою для переукладення цивільно-правових договорів боржника з новими умовами їх виконання. Після закінчення строку виконання плану реструктуризації боргів боржник зобов’язаний надати суду та кредиторам, включеним до плану реструктуризації боргів, звіт про виконання плану реструктуризації боргів. За результатами розгляду звіту про виконання плану реструктуризації боргів боржника, суд постановляє рішення про закриття провадження у справі про неплатоспроможність у зв’язку з виконанням боржником плану реструктуризації боргів. У такому випадку фізична особа вважається звільненою від боргів. У разі невиконання плану та наявності скарг кредиторів, суд постановляє рішення про невиконання боржником плану реструктуризації боргів, визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника.