ТОП-5 порад перед допитом

Топ 5 порад перед допитом

Автор: Керівник судової практики Вячеслав Зьома

 

Насамперед почну із головного. У будь – якій ситуації, щоб тверезо оцінити ризики участі у слідчій дії, краще звернутись до фахівця. Тим більш, якщо Ви вже розумієте з контексту, що наслідки можуть бути негативні. Або тим більш, якщо напевне знаєте, що Ваші дії можуть містити кримінальне правопорушення.

По-перше, запам’ятайте головне – працівники правоохоронних органів (поліції, СБУ, прокуратурі, ДБР, податковій міліції), то не Ваші друзі. Вони переслідують у ліпшому разі виконання своїх обов’язків, у гіршому намагаються на Вас заробити. Тому необхідно бути готовим відстоювати та захищати свої права. Це починається з самого простого – відстоюйте свою гідність, вимагайте щоб до Вас ставились із повагою. Чітко визначте межі спілкування, не переходьте на «ти» та не приймайте намагання Вам порадити та допомогти, підказати та іншу «доброзичливість». Визначитесь із часом проведення слідчої дії, скільки вона триватиме. Повідомите когось з близьких, що Ви з такого то часу будете на допиті. Домовтесь, щоб ця людина подзвонила Вам на протязі 2-х годин з початку допиту. І краще, щоб у Вас або у неї був знайомий досвідчений адвокат, який зможе Вам допомогти. У тому випадку, якщо Ваше уявлення про перебіг подій суттєво відрізнятиметься від реальності.

По-друге, ставтесь дуже уважно до всіх найменших дрібниць. Якщо вони не відповідають дійсності – наполягайте, щоб їх було дотримано. Це стосується як часу допиту (іншої слідчої дії), Ваших анкетних даних і особливо змісту та формулюванню свідчень в протоколі допиту. Якщо Ви не впевнені, що то був Петренко. А слідчий каже, що вони вже встановили, що це був він. Наполягайте, що то була людина схожа на Петренко. Бо якщо з’ясується, що то був не Петренко, або просто слідство має особистий інтерес підозрювати самого Петренко. То це може мати негативні наслідки для Вас. Якщо свідчення частково викладені таким чином, що не відповідають дійсності – виправляйте їх. Можете просто ручкою у протоколі, або в кінці протоколу запишіть в чому не відповідність того чи іншого. Якщо слідчий залякує Вас або погрожує чимось – так й запишіть в протоколі слідчої дії. Бо правда, то найбільша зброя. Мабуть най головне у подібних випадках – якщо Ви бачите тиск з боку слідчого у будь-чому, вимагайте проведення допиту із участю адвоката! І Ви побачите як поміняється поведінка слідчого. Бо то, як себе поводить слідчий в присутності адвоката, суттєво відрізняється від того, як це відбувається без нього.

По-третє, не треба вважати слідчого ідіотом та намагатись його обдурити. Як і більшість інших фахівців він більше Вас має досвіду у проведені допитів та вже знає деякі обставини справи. Про які Вам може бути взагалі невідомо. Тому відповідаючи на те чи інше питання краще кажіть правду. Або притримуйтесь тієї стратегії, яку Ви узгодили із адвокатом. У тому випадку якщо вирішили давати свідчення без нього. Якщо слідчий, під час допиту починає маніпулювати з Вами. Наводить свідчення інших осіб, які відмінні від Ваших, показує якісь документи. Наполягайте на своєму, бо це може бути блеф або ж ці люди можуть помилятись. При цьому, якщо під час допиту не застосовується аудіо або відеозапис, Ви в будь який час, до підписання протоколу допиту можете виправляти свої свідчення та корегувати їх. Якщо ж свідчення були записані неправильно. Або Ви помилились коли свідчили слідчому. То буде правильно відкоригувати їх під час додаткового допиту. Або іншим чином, навіть у вигляді заяви складеної на ім’я слідчого.

В четверте – щоб не відбувалось під час допиту, дуже важливо пам’ятати і за необхідності нагадувати слідчому про те, що він посадова особа. Яка має виконувати свої обов’язки, та ставитись до Вас із повагою. І те, що рано чи пізно все це закінчиться. Й не обов’язково так, як думає собі слідчий. Або розповідає Вам. Не беріть із собою значні суми коштів, дорогоцінні речі, документи й носії інформації – флешки, ноутбук, планшет. Якщо події підуть не за Вашим планом – ці речі можуть вилучити, або навіть вкрасти. В гіршому разі й додому Ви можете в цей день не потрапити, або не тільки у цей день. Якщо відбувається щось дуже негативне, зразу дзвоніть рідним та повідомляйте, що Вам потрібна допомога. Кажіть як є – що Вам погрожують арештом, фізичним насильством, або про те, що все це вже відбувається. Дзвоніть до чергової частини Вищого органу (чергової частини ГУ Національної поліції, Головного управління СБУ, Генеральної прокуратури) на урядові та гарячі лінії прокуратури, СБУ, кричить якщо інших варіантів не має. Повідомляйте хто Ви, що з Вами відбувається, та які саме порушення. Навіть якщо Ви не сформулюєте це юридично чітко, то й це буде Вам на користь. Запишіть на диктофон погрози, зауваження чи інше. Якщо до Вас застосовують силу та фізичний вплив, погрожують Вашому здоров’ю або Вашим рідним – переривайте допит, вибігайте з кабінету, кличте людей. Йдіть до керівника підрозділу, звертайтесь до будь-яких осіб за допомогою, викликайте швидку – тут будь-які засоби стануть у пригоді. Бо тут вже йдеться про Ваше життя та здоров’я. Як тільки вийдете – терміново звертайтесь з заявою до ДБР або прокуратури, до лікарів, проте все ж таки краще звернутись за допомогою адвоката.

По-п’яте, всі наведені поради, як кожна окремо, так й всі разом можуть бути Вам корисні, але не є панацеєю та універсальним алгоритмом, за яким Ви з легкістю зможете протриматись на будь-якому допиті. Тому тренуватись на собі, це не завжди гарна ідея. Звертайтесь до фахівця. Бо й адвокату в деяких випадках буває складно Вам допомогти. Це залежить від багатьох чинників, при чому деякі з них невідомі а ні Вам, а ні адвокатові. Так, не всі слідчі чи правоохоронці є «поганими», проте ці поради можуть стати Вам у пригоді у гірших випадках.

Я свідомо не наводив Вам статті та конкретні норми закону, бо не для фахівця – це не допомога. Незнайома зброя – це слабість, а не перевага. А у стресовій ситуації їх важко згадати, або подивитись у записничок. Звертайте увагу на головне – чи є на Вас тиск, чи спонукають Вас до чогось, намагаються обмануть чи перекрутити – і зразу реагуйте на це. Якщо хоч щось з цього Ви помітили – наполягайте на допиті виключно за участі адвоката. Це є Ваше право і обов’язок для слідчого. Бо Ви маєте менше досвіду та спеціальних знань, щоб змагатись зі слідчим ще й на його полі. Не знаючи достеменно норму права, особливості її застосування, важко її застосувати. Фахівець легко може переконати пересічного громадянина, що в цьому випадку вона не застосовується, або не розповсюджується саме на цей випадок або інше. Тому краще діяти хоча б отримавши консультацію адвоката чи користуватись його допомогою під час слідчої дії. Не треба випробувати долю, це не завжди добре закінчується. Наведу один з улюблених висловів відомого адвоката та президента Франкліна Рузвельта – «Небезпечно недооцінювати людину, яка переоцінює себе». Це вже перевірено часом для будь – якої сфери життя.

Бажаю Вам, щоб ці поради не було потреби використовувати у Вашому житті!